Identita vs role

Vysvětlení si pojmu identity a rolí je z mého pohledu klíčové pro pochopení toho, kdo jsme a jak fungujeme v běžném životě.

Abychom to mohli rozvést dále, tak je nutné pochopit rozdíl mezi těmito pojmy.

Identita – to, kým skutečně jsme (naše osobnost, naše podstata)

Role – role vzniká v momentě, kdy vstupujeme do interakce s jinou identitou (jiným člověkem), nebo vykonáváme nějakou činnost ve jménu dosažení výsledků. Příklad role je: partner/ka, rodič, pracovník, řidič/ka, dítě, občan, nakupující v obchodě, obchodník, manažer, ředitel, majitel, atd.

Důležité je pochopit, že identita vstupuje do role, nebo rolí a tam koná ve jménu dosažení konkrétních výsledků. Uveďme si příklad. Identita člověka vstoupí do role řidiče (nasedne do auta) a ve jménu přemístění se z místa na místo pobývá v této roli dokud se nedostane kam potřebuje. Poté tuto roli opustí, než ji bude opět potřebovat. Těmto rolím říkáme dočasné.

Pak jsou takové, které sebou neseme celý život například obyvatel této planety, občan, atd.

Kdykoli identita vstupuje do role, tak spotřebovává nějaké množství energie a do čím více rolí vstupuje, tím energie odchází rychleji. Proto člověk, který si toho na sebe hodně nakládá, potřebuje umět energii opět dobíjet, aby mohl fungovat. Pokud se nedobíjí, tak tělo si o zpomalení řekne a to v první vlně pocitem únavy a ve druhé tím, že odmítne nadále fungovat a onemocní.

Jsou to ty stavy, kdy toho máte hodně v práci, potom i doma a pak se cítíte vyčerpaní a podráždění. Cesta jak z toho ven je začít vědomě pracovat s těmito pojmy tzn. nejprve se zamyslet nad všemi rolemi do kterých vstupujete a poté si říct, které chcete zachovat tak jak jsou, které upravit a které zcela opustit.

Newsletter

Nenechte si ujít další novinky.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází k sbírání a zpracování osobních údajů. Stisknutím tlačítka „Chci být informován“, souhlasíte s tím, že vám budeme zasílat informace o nových příspěvcích či jiné zdělení. Více o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.