Vědomý život

Pojem vědomý život, je čím dál více diskutované téma. Co to však znamená?

Uchopit pojem vědomý život a začít jej žít je jednou z klíčových dovedností, vydáme-li se směrem ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu. V praxi to znamená přestat se řešit bolest z minulosti a přestat dávat sílu obavám z budoucnosti. Zkráceně přesunout pozornost do toho, co žijeme právě teď.

V přítomnosti totiž řešíme pouze to, co se právě teď děje a i kdyby byla situace sebevíc náročná, tak vždy víte, že jste schopni udělat ještě minimálně jeden krok. A to je povzbudivé.

Jak to však žít prakticky? Možností je více a rád na to používám pojem „ukotvit se“. Je to jako loď, která se potřebuje ukotvit, aby na rozbouřeném moři získala stabilní bod. A náš život skutečně je jako moře. Jen si vzpomeňte na ty „pomyslné pilíře“ o kterých jste si mysleli, že budou navždy a ony dnes již nejsou. První lásky, kdy jsme si slibovali, že je to navždy. Kamarádství, kdy jsme si říkali, že se neopustíme a ono je to dnes jinak. Příkladů by se dalo najít mnoho stačí se jen na chvíli zamyslet.

Pak když si vnitřně připustíme, že jediná jistota je ta, že věci se změní, tak můžeme začít používat kotvu, neboli ukotvování. My sami jsme totiž jediným pevným bodem o který se můžeme opírat celý život.

Jak použít ukotvování?

a) Z počátku si pokud možno hledejte klidnější místo, ale není to podmínka.

b) Zavřete si oči.

c) Přesměrujte pozornost na nádech a začněte se pomalu nadechovat ústy a počítat alespoň do 4 (velikost úst mějte otevřenou jako byste měli v puse brčko nebo slámku)

d) Poté vydechněte pomalu nosem.

Doporučuji nastavit si klidně upomínku do kalendáře co 2-3 hodiny a jakmile se ukáže tak si na sebe najít 3-5 minut.

Pokud se do toho pustíte, pomůžete si uvolnit stres, reagovat klidněji, řešit problémy s větším klidem, a má to neuvěřitelně pozitivní dopad na zdraví. Zároveň se na sebe nezlobte, pokud to nepůjde hned, nebo výsledky nepřijdou hned. Některé věci chtějí čas a ani strom nevyroste přes noc.

Pojďte do toho!

Newsletter

Nenechte si ujít další novinky.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází k sbírání a zpracování osobních údajů. Stisknutím tlačítka „Chci být informován“, souhlasíte s tím, že vám budeme zasílat informace o nových příspěvcích či jiné zdělení. Více o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.